Bremsedele

Underkategorier

Bremseskiver. Da programmet for bremseskiver er kæmpe stort, har vi valgt at samle dem  under denne link, som...
Bremseklodser Vi har flere producenter til bremseklodser, og der er mange muligheder i at finde klodser til ethvert...
Slanger og Fittings Banjobolte i forskellige farve, med forskellige grader og kobberskiver, er at finde i vores...

Aktive filtre

Bremsedele til Trackday og Road-Racing.

Mange ønsker at opdatere deres bremser til banekørsel. Det vigtigste er rengøring, og frisk bremsevæske, dernæst armerede slanger, og evt. en bedre og mere præcis master.

Bremseklodser vælges efter niveau, men de fleste vil komme længst med Racing Sinter klodser, som kan bruges både i tørt og vådt vejr. Dual Carbon bremser bedre men kræver indkøring og en del varme for at fungere optimalt.

Racing Dual Sinter klodser er nok det mest All Round og holdbare, men også tilsvarende dyre. Det er også vigtig at finde en bremsevæske der giver tillid.

Vi fortrækker til enhver tid Motorex Racing Brake Fluid, Dual Carbon klodser til tørvejr og Racing Sinter til regn.

Opret nu konto

Har du allerede en konto?
Log ind i stedet for Eller Nulstil kodeord